Czy kancelarii komorniczej potrzebny jest HRowiec? - Blog Catobe

Czy kancelarii komorniczej potrzebny jest HRowiec?

4 min

Czy kancelarii komorniczej potrzebny jest HRowiec? Czy naprawdę tak trudno jest znaleźć wymarzonego pracownika?


Tajemniczo brzmiący skrót HR to nic innego jak odniesienie do angielskiego zwrotu Human Resources pokrewnego Zasobom ludzkim i choć sama obcość tego wyrazu może przywoływać mieszane odczucia, nie jest to nic innego jak termin odnoszący się do ogólnie przyjętego zarządzania personelem.


Warto zauważyć iż na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci Human Resources dość znacząco ewoluowały zyskując na znaczeniu. Choć najcenniejszym zasobem firmy w XIX wieku były maszyny i urządzenia, to w końcu na przełomie XIX i XX wieku zaczęto zauważać znaczenie czynnika ludzkiego w rozwoju przedsiębiorstwa. Tak rozpoczęła się era zasobów ludzkich. Na początku zarządzanie nimi opierało się głównie na organizacji czasu pracy pracowników, jednak następnie stopniowo jego rolę rozszerzano o opiekę nad płacami, urlopami, tworzenie konkretnej polityki zarządzania personelem. Nadszedł XXI wiek, a wraz z nim świadomość o ogromnym znaczeniu kapitału ludzkiego jaka kiełkowała przez ostatnie wieki.


Peter Drucker, uważany za ojca nowoczesnej teorii zarządzania, stwierdził, że pracownicy umysłowi oraz ich wydajność stają się najcenniejszym zasobem każdej organizacji. W końcu to oni są źródłem wiedzy, umiejętności i energii które wpływają na wykorzystanie innych zasobów organizacji. Co więcej, są kluczem do sprawnego działania Twojej firmy oraz jej dobrego wizerunku.


A ty jako zarządca swojej kancelarii stojący na czele zespołu pełnisz właśnie rolę HR managera.


Tak więc to, czy zadbasz o odpowiedni wybór pracowników, ich poczucie przynależności do firmy oraz motywację wpłynie bezpośrednio na funkcjonowanie Twojego przedsiębiorstwa.


Znalezienie idealnego pracownika.


Nie jest to jednak łatwe zadanie. Dlatego od lat stanowi wyzwanie udoskonalanie procesu rekrutacyjnego.


Dzisiejsze badania pokazują, że ustrukturyzowane wywiady, które są oparte na wymaganiach zawodowych i łączą pytania oparte na kompetencjach z pytaniami typu behawioralnego dają organizacjom ocenę dokładności, która jest znacznie wyższa niż kiedykolwiek wcześniej. W końcu pytania oparte na zachowaniu w przeszłości są najlepszym prognostykiem przyszłych wyników. Z kolei dobrze przygotowane krytyczne incydenty, historie prawdziwych wydarzeń które wymagają określonych zachowań, identyfikują zachowania wydajnościowe i mają aż 85% ocenę dokładności.


I właśnie o to tak naprawdę chodzi, o ocenę zachowania i tym samym o odgadnięcie osobowości kandydata. Podczas spotkania rekrutacyjnego do dyspozycji masz zaledwie godzinę. Co zatem warto wiedzieć, aby usprawnić proces decyzyjny i przewidzieć aspekt osobowościowy kandydata oraz jego wpasowanie w kulturę twojego przedsiębiorstwa?


Wielką pomocą mogą służyć badania Institutet för Personlig Utveckling (Instytutu Rozwoju Osobistego) oraz oparta na nich publikacja Thomasa Eriksona „Otoczeni przez idiotów”, która porusza temat komunikacji międzyludzkiej oraz jej interpretacji. Erikson podążając za podziałem temperamentów Hipokratesa czy oznaczeniami żywiołów starożytnych, identyfikuje cztery główne typy osobowości oznaczone kolorami: czerwonym, żółtym, zielonym i niebieskim.



Każda z barw prezentuje inny rodzaj zachowania, a jego zrozumienie i zidentyfikowanie w dużej mierze ułatwia współdziałanie z innymi, również na polu zawodowym. Bo czy zdarzyło Ci się kiedyś zatrudnić niewłaściwą osobę? A może Twoi pracownicy nie do końca potrafią ze sobą współpracować? Po tej lekturze nie tylko lepiej zrozumiesz zachowania innych. Będziesz również w stanie lepiej zidentyfikować cechy wymarzonego pracownika, a dzięki umiejętnemu rozpoznaniu osobowości ocenić także dopasowanie kandydata do twojej wizji stanowiska oraz jego stopień współgrania z innymi członkami zespołu.


Jeżeli obecnie masz luki kadrowe lub nie masz idealnego zespołu poznaj naszych wirtualnych pracowników. Programy wyręczające Cię z powtarzalnych czynności.

Przeczytaj również:

Sprawdź nas przed podjęciem współpracy.

Przetestuj nasze programy przez dwa tygodnie bez zobowiązujących umów. Jeśli w tym czasie uznasz, że programy nie są dla Ciebie możesz bez konsekwencji zrezygnować z ich wykorzystywania. Jednak...

Aż 99% okresów testowych kończy się podpisaniem umowy licencyjnej.
Zadzwoń: 32 273 22 12