Informatyzacja czy dehumanizacja? Przyjaciel czy wróg pracownika?  - Blog Catobe

Informatyzacja czy dehumanizacja? Przyjaciel czy wróg pracownika? 

4 min Wojciech Mól - Aplikant komorniczy

Informatyzacja czy dehumanizacja? Przyjaciel czy wróg pracownika? 

Czytając definicje encyklopedyczną pojęcia informatyzacja, szybko zauważysz, że nie występuję w niej słowo człowiek. 
Wykładnia literalna w tym wypadku, może wprowadzać w błąd, a nawet budzić zaniepokojenie zatrudnionych pracowników.
 „Skoro kancelaria, będzie zinformatyzowana, to właściwie do czego jeszcze będę potrzebny?” 

Czy optymalizacja procesów biznesowych poprzez informatyzacje stanowisk pracy jest jednoznaczne ze zmniejszeniem zatrudnienia i spadkiem wartości pracownika?


Zwracam na to uwagę, ponieważ procesy informatyzujące kancelarie komornicze, prawne, czy też notarialne, w zakresie automatyzacji procedur, mogą rodzić obawy w kwestii przydatności, roli oraz miejsca pracownika w nowym, zinformatyzowanym świecie. Czy niniejsze obawy mają swoje uzasadnienie w rzeczywistości? 
Jestem przekonany, że nie. Informatyzacja sama w sobie jest rozwiązaniem dla człowieka, a nie rozwiązaniem eliminującym gatunek ludzki.
Jako pracownik odznaczasz się umiejętnościami, których nie jest w stanie zastąpić komputer.

Kancelaria to zespół osób i środków materialnych

Ustawa o komornikach sądowych podpowiada, iż „kancelaria to zespół osób i środków materialnych...”
W owym zespole nieodzownym ogniwem jest właśnie pracownik. Będąc składnikiem niematerialnym w swojej pracy wnosisz zaangażowanie oraz kreatywność, która jest motorem napędowym kancelarii.

Aby utrzymać motywacje oraz wydajność na wysokim poziomie, potrzebujesz odpowiednich zinformatyzowanych narzędzi.
Spójrz. Możesz wciąż liczyć posługując się liczydłem, lecz czy ma to sens, skoro masz do dyspozycji komputer?
Ten, być może abstrakcyjny przykład ma swoje uzasadnienie w rzeczywistości.
Codziennie wykonujesz od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu często analogicznych powtarzalnych czynności w każdej sprawie, począwszy od ściągnięcia, założenia sprawy poprzez jej opracowanie skończywszy na wydaniu postanowienia kończącego ją postępowania. Mimo zróżnicowania wpływających wniosków egzekucyjnych, szereg czynności cechuję się swoistego rodzaju powtarzalnością.
Wyobraź sobie, że możesz zniwelować te kilkanaście, kilkadziesiąt czynności do kilku, a nawet jednej czynności uzyskując ten sam efekt, mniejszym nakładem czasu pracy.

Co zyskujesz, dzięki rozwojowi kancelarii?


Przede wszystkim zyskujesz czas, który możesz wykorzystać na swój rozwój i podejmowanie kolejnych wymagających zadań, z którymi być może do tej pory nie miałeś do czynienia zwiększając poprzez to swoją przydatność oraz eksperckość w kancelarii, a co się z tym wiąże również podnosząc swoją wartość jako pracownika.

Informatyzacja - zawsze wprowadzana jest dla pracownika, a nie kosztem pracownika.


Mam nadzieję, że udało mi się rozwiać Twoje obawy powstałe wokół tematu informatyzacji, oraz udowodnić, że informatyzacja nie jest związana z dehumanizacją, lecz ze zwiększeniem poziomu merytoryczności oraz jakości wykonywanej pracy. 
Informatyzacja oraz pracownik, tworzą symbiozę, nierozłączny duet. Odpowiednio dobrane, programy pokażą Ci, że obecnie informatyzacja jest dla Ciebie - zyskujesz wirtualnego przyjaciela, który uatrakcyjnia i ułatwia Twoją pracę.
 

Przeczytaj również:

Sprawdź nas przed podjęciem współpracy.

Przetestuj nasze programy przez dwa tygodnie bez zobowiązujących umów. Jeśli w tym czasie uznasz, że programy nie są dla Ciebie możesz bez konsekwencji zrezygnować z ich wykorzystywania. Jednak...

Aż 99% okresów testowych kończy się podpisaniem umowy licencyjnej.
Zadzwoń: 32 273 22 12