Najczęstszym błędem w adnotacjach o kosztach poniesionych przez wierzyciela jest błędne wskazanie kosztów korespondencji w programie Komornik-SQL lub Kancelaria Komornika z kosztami korespondencji widniejących na postanowieniu kończącym postępowanie w sprawie lub postanowieniu o uznaniu się za niewłaściwego do dalszego prowadzenia postępowania egzekucyjnego.
Koszty postępowania egzekucyjnego, zgodnie z artykułem 770 § 2 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. KPC, komornik ustala postanowieniem wraz z ukończeniem postępowania egzekucyjnego.
Z powołanego przepisu nie wynika obowiązek komornika do odnotowania kosztów poniesionych przez wierzyciela w systemie teleinformatycznym.
Adnotacja o kosztach poniesionych przez wierzyciela nie jest podstawą prowadzenia egzekucji. Zgodnie z artykułem 776 KPC, jest nią tytuł wykonawczy, który jest tytułem egzekucyjnym zaopatrzonym w klauzulę wykonalności, chyba że ustawa stanowi inaczej. W tym przypadku ma tu zastosowanie art. 7701 KPC, który jest przepisem szczególnym uprawniającym do wszczęcia egzekucji na podstawie tytułu, który stanowi prawomocne postanowienie komornika w przedmiocie kosztów postępowania egzekucyjnego. Postanowienie to podlega wykonaniu bez nadawania mu klauzuli wykonalności.
W związku z powyższym, jeśli komornik chce składać adnotację o kosztach poniesionych przez wierzyciela, może to robić wyłącznie na podstawie własnej decyzji, ponieważ nie jest to obowiązek wynikający z obowiązujących przepisów prawa.